דף הבית
שעות פתיחהספר טלפוניםלוחותפורומיםקריאת שירותזימון תוריםחירום

לקראת סקר אסבסט בציפורי

וועדת איכות הסביבה (01/03/2021 17:54)

קהילה יקרה,

ברחבי המושב פזורים מבנים הכוללים גגות אסבסט ישנים. נראה כי חלקם במצב סביר, אך חלקם סדוקים. חשוב לדעת מה רמת הסיכון מהם מבחינת מצבם לעומת מרחק מבתי מגורים (כאשר האסבסט מרוחק מבתי מגורים, מסוכנותו פוחתת).

תזכורת – האסבסט מוגדר כחומר מסרטן וודאי בבני אדם ואופן החשיפה לאסבסט הוא נשימתי ממקור "אסבסט-פריך" ומ"אסבסט-צמנט" שלא במצב תקין. עוד מידע באתר המשרד להגנת הסביבה: https://www.gov.il/he/departments/guides/what_is_asbestos

ברצוננו לקיים סקר ראשוני בכדי לקבל תמונת מצב לגבי לוחות האסבסט. קיבלנו אישור מיוחד להקדשת יום עבודה של פקח המועצה, בעל הסמכה ייעודית, לשם סקירת מצב האסבסט בישובנו – ללא עלות! (נציין כי שרותי סקירה כאלו עשויים לעלות אלפי שקלים).

חשוב לנו שכניסת הפקח למשקים פרטיים תהיה באישור בעלי המשק. אנו שואפים לשיתוף פעולה מלא של התושבים בעלי גגות האסבסט לביצוע סקר זה כאשר יש לנו כבר את תמיכתו של ועד היישוב ושל מחלקת איכות הסביבה במועצה.

אלו תשובות ניתן לקבל לגבי מצב לוח אסבסט ותוך התחשבות במרחק מבתי מגורים:

1. הלוח במצב טוב ואז אפשר לנשום לרווחה (כן, תרתי משמע :-) )

2. הלוח דורש צביעה בלבד

3. הלוח נדרש לפינוי

חשוב לציין – זהו סקר בלבד! מטרתו לתת לנו אינפורמציה והוא לא ילווה בדו"חות ובאילוצים.

במקרה שמומלץ פינוי, יש מה לעשות כדי להפחית עלויות: *התארגנות של כמה משקים מול קבלן מבצע פינוי תפחית משמעותית את ההוצאה (משום שהוא כבר הגיע עם הציוד הכבד וכו'). המודל הזה בוצע בהצלחה בבית לחם הגלילית. *הסבה לגגות סולריים, באופן שבסה"כ מפחית את עלות הפינוי.

אז מה צריך לעשות בשלב זה כדי להתקדם:

שיתוף פעולה, שלכם, קהילה יקרה – בבקשה פנו אלינו בהקדם במידה ויש בשטח שלכם גג אסבסט. אנו נרכז את המידע ונתאם יום מול הפקח בו נסקור את המשקים בישוב ונקבל תמונת מצב מלאה. נקווה כי כל הלוחות יימצאו תקינים או לכל היותר דורשים צביעה. אך אם לא נבדוק – לא נדע.

מרכזת את הנושא: איריס זוהר 054-3974202 אפשר גם במייל: [email protected]

מוזמנים לפנות גם ליתר חברי ועדת איכות הסביבה:

יואל שפרוט (054-7886915), תמר קרוגר (0505527240), מוטי אדלר (050-9118425).

בברכה,

ועדת איכות הסביבה, ציפורי.